Amphenol Commercial Products 17EBH044PAM110
17EBH044PAM110 picture photo
Mfg. Part Number
17EBH044PAM110
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
17EBH044PAM110.pdf
Availability of 17EBH044PAM110
QUANTITY
17EBH044PAM110 Order Process
Ship out your order
Specifications of 17EBH044PAM110
Internal Part NumberEIS-17EBH044PAM110
Industrial Solutions
Standard Package1,500
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions44
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating3A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)17EBH044PAM110
Related Links17EBH04, 17EBH044PAM110 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
17EBH044PAM110 Details Description
Related parts for 17EBH044PAM110
RES SMD 1K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM BEAD datasheet.pdf
DSUB 5W5 M FLOA datasheet.pdf
IC PWM GENERATOR 56-QFN datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 24AWG YEL 1000' datasheet.pdf
CONN HEADER 54POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.079 14 POS datasheet.pdf