Amphenol Commercial Products 17EBH044SAA110
17EBH044SAA110 picture photo
Mfg. Part Number
17EBH044SAA110
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
17EBH044SAA110.pdf
Availability of 17EBH044SAA110
QUANTITY
17EBH044SAA110 Order Process
Ship out your order
Specifications of 17EBH044SAA110
Internal Part NumberEIS-17EBH044SAA110
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series17EBH
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions44
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating3A
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)17EBH044SAA110
Related Links17EBH04, 17EBH044SAA110 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
17EBH044SAA110 Details Description
Related parts for 17EBH044SAA110
LED ROYAL BLUE 500MA 7X9 SMD datasheet.pdf
FUSE M/V E-RATED 40E 8.25KV datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.032" NYLON 17.4MM datasheet.pdf
RES 7.96K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 120V datasheet.pdf
83" SINGLE-SIDED CENTER MOUNT datasheet.pdf
381 TB PLU PLU WF HOOK/E datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 200PF 15KV datasheet.pdf