Amphenol Commercial Products 17EBH044SAM110
17EBH044SAM110 picture photo
Mfg. Part Number
17EBH044SAM110
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
17EBH044SAM110.pdf
Availability of 17EBH044SAM110
QUANTITY
17EBH044SAM110 Order Process
Ship out your order
Specifications of 17EBH044SAM110
Internal Part NumberEIS-17EBH044SAM110
Industrial Solutions
Standard Package1,500
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions44
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating3A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)17EBH044SAM110
Related Links17EBH04, 17EBH044SAM110 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
17EBH044SAM110 Details Description
Related parts for 17EBH044SAM110
RES SMD 36K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 700MA 63V RAD datasheet.pdf
COVER CIRCULAR 1.39" ID 500PCS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 2.2W D 24TQFN datasheet.pdf
CONN JACK STEREO 5POS 3.5MM PCB datasheet.pdf
68CKT INT IPASS CBL 8X W/SB datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf