Amphenol Commercial Products 17EHD-015-P-AA-0-00
17EHD-015-P-AA-0-00 picture photo
Mfg. Part Number
17EHD-015-P-AA-0-00
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
17EHD-015-P-AA-0-00.pdf
Availability of 17EHD-015-P-AA-0-00
QUANTITY
17EHD-015-P-AA-0-00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 17EHD-015-P-AA-0-00
Internal Part NumberEIS-17EHD-015-P-AA-0-00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
3D Model17EHD-015-P-AA-0-00.igs17EHD-015-P-AA-0-00.stp
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series17EHD
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout1 (DE, E) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3µin (0.08µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating3A
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)17EHD-015-P-AA-0-00
Related Links17EHD-015, 17EHD-015-P-AA-0-00 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
17EHD-015-P-AA-0-00 Details Description
Related parts for 17EHD-015-P-AA-0-00
Connector Receptacle 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 28-TSSOP datasheet.pdf
MCU PSOC 8K FLASH 12MHZ 48SSOP datasheet.pdf
IC MCU LIN BATT MONITOR 48QFN datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 50VC R6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 64LGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 212.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf