Amphenol Commercial Products 17EHD062PAM000
17EHD062PAM000 picture photo
Mfg. Part Number
17EHD062PAM000
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 62 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
17EHD062PAM000.pdf
Availability of 17EHD062PAM000
QUANTITY
17EHD062PAM000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 17EHD062PAM000
Internal Part NumberEIS-17EHD062PAM000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series17EHD
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions62
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating3A
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)17EHD062PAM000
Related Links17EHD06, 17EHD062PAM000 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
17EHD062PAM000 Details Description
Related parts for 17EHD062PAM000
RES 0.1 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-20 AWG 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A 8VSP datasheet.pdf
IC AMP MMIC QUAD-BAND LN TSNP-16 datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
RES 450 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 4V 25MA SSM datasheet.pdf