Aries Electronics, Inc. 18-002-152FB
18-002-152FB picture photo
Mfg. Part Number
18-002-152FB
Manufacturer
Product Category
Flat Flex, Ribbon Jumper Cables
Brief Description
CABLE 18POS .100 JUMPER 2 INCH
Datasheet Download
18-002-152FB.pdf
Availability of 18-002-152FB
QUANTITY
18-002-152FB Order Process
Ship out your order
Specifications of 18-002-152FB
Internal Part NumberEIS-18-002-152FB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyFlat Flex, Ribbon Jumper Cables
Series152FB
Cable TypeRibbon
Number of Conductors18
Pitch0.100" (2.54mm)
Length2.00" (50.80mm)
Length - Exposed Ends0.125" (3.18mm)
Termination StyleCompletely Exposed Wires on Both Sides with Protective Tab
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)18-002-152FB
Related Links18-002, 18-002-152FB Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
18-002-152FB Details Description
Related parts for 18-002-152FB
MOSFET N-CH 55V 42A DPAK datasheet.pdf
SOCKET RELAY PCB 10A datasheet.pdf
CAP CER 56PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.2PF 150V 0606 datasheet.pdf
PHOTOTRANSISTR NPN W/RES T-1 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS BOX MNT PINS datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 4V 20% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf