Aries Electronics, Inc. 18-3518-10H
18-3518-10H picture photo
Mfg. Part Number
18-3518-10H
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD
Datasheet Download
18-3518-10H.pdf
Availability of 18-3518-10H
QUANTITY
18-3518-10H Order Process
Ship out your order
Specifications of 18-3518-10H
Internal Part NumberEIS-18-3518-10H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package22
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
Series518
PackagingBulk
TypeDIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid)18 (2 x 9)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10µin (0.25µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesOpen Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-
Termination Post Length0.125" (3.18mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)18-3518-10H
Related Links18-35, 18-3518-10H Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
18-3518-10H Details Description
Related parts for 18-3518-10H
RETAINING COVER BLACK datasheet.pdf
IC PROGRAMMER VOLT SMBUS 16SSOP datasheet.pdf
RES SMD 23.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
KIT EVAL RFID IDIC 125KHZ datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RJI IP20 22/7;1M;SCHLE datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
SMB-SMB RA PLG RG179 6" datasheet.pdf