Aries Electronics, Inc. 18-6513-10T
18-6513-10T picture photo
Mfg. Part Number
18-6513-10T
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD
Datasheet Download
18-6513-10T.pdf
Availability of 18-6513-10T
QUANTITY
18-6513-10T Order Process
Ship out your order
Specifications of 18-6513-10T
Internal Part NumberEIS-18-6513-10T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
SeriesLo-PRO®file, 513
PackagingBulk
TypeDIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid)18 (2 x 9)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10µin (0.25µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesClosed Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-
Termination Post Length0.125" (3.18mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)18-6513-10T
Related Links18-65, 18-6513-10T Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
18-6513-10T Details Description
Related parts for 18-6513-10T
IC MCU 16BIT TQFP-100-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 182PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 730KHZ RRO 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 12.1 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LOCKNUT PG 21 NYLON GRAY datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 70A TO262-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf