Aries Electronics, Inc. 18-6820-90TWR
18-6820-90TWR picture photo
Mfg. Part Number
18-6820-90TWR
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN IC DIP SOCKET 18POS TIN
Datasheet Download
18-6820-90TWR.pdf
Availability of 18-6820-90TWR
QUANTITY
18-6820-90TWR Order Process
Ship out your order
Specifications of 18-6820-90TWR
Internal Part NumberEIS-18-6820-90TWR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
SeriesVertisockets™ 800
PackagingBulk
TypeDIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid)18 (2 x 9)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingTin
Contact Finish Thickness - Mating200µin (5.08µm)
Contact Material - MatingPhosphor Bronze
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle, Horizontal
FeaturesClosed Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostPhosphor Bronze
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6
Operating Temperature-
Termination Post Length0.145" (3.68mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1.5A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)18-6820-90TWR
Related Links18-682, 18-6820-90TWR Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
18-6820-90TWR Details Description
Related parts for 18-6820-90TWR
TORX KEY L SHAPE T7 1.7" datasheet.pdf
CONN PIN 18-34AWG BENT PRE-TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 28 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES SMD 90.9K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CONN HAN M HOOD SIDE HC REEL M4 datasheet.pdf
CAP CER 20PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 14GHZ 16SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 3.9NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf