Aries Electronics, Inc. 18-823-90T
18-823-90T picture photo
Mfg. Part Number
18-823-90T
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN IC DIP SOCKET 18POS TIN
Datasheet Download
18-823-90T.pdf
Availability of 18-823-90T
QUANTITY
18-823-90T Order Process
Ship out your order
Specifications of 18-823-90T
Internal Part NumberEIS-18-823-90T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
SeriesVertisockets™ 800
PackagingBulk
TypeDIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid)18 (2 x 9)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingTin
Contact Finish Thickness - Mating200µin (5.08µm)
Contact Material - MatingPhosphor Bronze
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle, Horizontal
FeaturesClosed Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostPhosphor Bronze
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6
Operating Temperature-
Termination Post Length0.145" (3.68mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1.5A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)18-823-90T
Related Links18-82, 18-823-90T Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
18-823-90T Details Description
Related parts for 18-823-90T
KIT INDUCTOR COMN MODE CMT908 datasheet.pdf
CTRLR TEMP SSR 480V 90A AC OUT datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 27POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
RES SMD 7.32K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CAP POLYMER 270UF 20% 16V T/H datasheet.pdf