NorComp 180-015-102L021
180-015-102L021 picture photo
Mfg. Part Number
180-015-102L021
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
180-015-102L021.pdf
Availability of 180-015-102L021
QUANTITY
180-015-102L021 Order Process
Ship out your order
Specifications of 180-015-102L021
Internal Part NumberEIS-180-015-102L021
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents180-015-102L021 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model180-015-10(2,3)Lxx1.pdf180-015-10(2,3)Lxx1.stp180-015-10(2,3)Lxx1.igs
Standard Package80
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series180
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout1 (DE, E) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line); Panel Mount
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder Cup
FeaturesGrounding Indents, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)180-015-102L021
Related Links180-015, 180-015-102L021 Datasheet, NorComp Distributor
180-015-102L021 Details Description
Related parts for 180-015-102L021
ADM20S/AE20M/ADM20S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
SENS PROX M18 8MM PNP-NC SHIELD datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
FUSE 350A 600V NON STD SLOW datasheet.pdf
INPUT MODULE 4 ANALOG datasheet.pdf
IC ADC 24BIT I2C/SRL 16DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 3POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT datasheet.pdf