NorComp 180-015-171L000
180-015-171L000 picture photo
Mfg. Part Number
180-015-171L000
Manufacturer
Product Category
D-Sub, D-Shaped Connectors - Housings
Brief Description
CONN DB15 MALE HD CRIMP Y-CHROM
Datasheet Download
180-015-171L000.pdf
Availability of 180-015-171L000
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
180-015-171L000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 180-015-171L000
Internal Part NumberEIS-180-015-171L000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub, D-Shaped Connectors - Housings
Series180
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug for Male Contacts
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated
Shell Finish Thickness-
NoteContacts Not Provided
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Mating Cycles-
Dielectric Material-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)180-015-171L000
Related Links180-015, 180-015-171L000 Datasheet, NorComp Distributor
180-015-171L000 Details Description
Related parts for 180-015-171L000
IC BUFF/DVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
COVER DUST RCPT CHAMP 64 POS datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 1200W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
NTC THERMISTOR S 234/220 /M datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 8POS SMT 5.5MM datasheet.pdf