NorComp 180-015-203L001
180-015-203L001 picture photo
Mfg. Part Number
180-015-203L001
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
180-015-203L001.pdf
Availability of 180-015-203L001
QUANTITY
180-015-203L001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 180-015-203L001
Internal Part NumberEIS-180-015-203L001
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents180-015-203L001 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model180-015-20(2,3)Lxx1.pdf180-015-20(2,3)Lxx1.stp180-015-20(2,3)Lxx1.igs
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series180
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
FeaturesShielded
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)180-015-203L001
Related Links180-015, 180-015-203L001 Datasheet, NorComp Distributor
180-015-203L001 Details Description
Related parts for 180-015-203L001
IC REG SWTCHD CAP INV 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
BAG SHLD METAL-IN ZIP 5X8 datasheet.pdf
RES 5.60 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL GRN/YLW DIFF datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT SGL SOT23-6 datasheet.pdf
CAP CER 110PF 50V U2J 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
FAN TRAY SCREW M6 1=25PCS datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 NYLON 25MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6-CLCC datasheet.pdf