NorComp 180-026-101L011
180-026-101L011 picture photo
Mfg. Part Number
180-026-101L011
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
180-026-101L011.pdf
Availability of 180-026-101L011
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
180-026-101L011 Order Process
Ship out your order
Specifications of 180-026-101L011
Internal Part NumberEIS-180-026-101L011
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series180
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions26
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line); Panel Mount
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder Cup
FeaturesGrounding Indents, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)180-026-101L011
Related Links180-026, 180-026-101L011 Datasheet, NorComp Distributor
180-026-101L011 Details Description
Related parts for 180-026-101L011
DIODE GEN PURP 80V 250MA SOT323 datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS .100 R/A 15AU datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.4KV 160A DO205 datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
MOTOR SYNC AC GEAR 3W 115V datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 5.5A 72 MOHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES SMD 4.99KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
RES 901 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf