NorComp 180-026-271L030
180-026-271L030 picture photo
Mfg. Part Number
180-026-271L030
Manufacturer
Product Category
D-Sub, D-Shaped Connectors - Housings
Brief Description
CONN DB26 FMALE HD CRIMP Y-CHROM
Datasheet Download
180-026-271L030.pdf
Availability of 180-026-271L030
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
180-026-271L030 Order Process
Ship out your order
Specifications of 180-026-271L030
Internal Part NumberEIS-180-026-271L030
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub, D-Shaped Connectors - Housings
Series180
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions26
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureMating Side (4-40)
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated
Shell Finish Thickness-
NoteContacts Not Provided
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Mating Cycles-
Dielectric Material-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)180-026-271L030
Related Links180-026, 180-026-271L030 Datasheet, NorComp Distributor
180-026-271L030 Details Description
Related parts for 180-026-271L030
IC BUFF DVR TRI-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 82.81UH SMD datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125 SQ WW datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 3"L X 3"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
ANT OMNI HPOL FIXED NF 2.5GHZ 5D datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
RES SMD 1.78M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf