NorComp 180-044-202L021
180-044-202L021 picture photo
Mfg. Part Number
180-044-202L021
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
180-044-202L021.pdf
Availability of 180-044-202L021
QUANTITY
180-044-202L021 Order Process
Ship out your order
Specifications of 180-044-202L021
Internal Part NumberEIS-180-044-202L021
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents180-044-202L021 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model180-044-20(2,3)Lxx1.pdf180-044-20(2,3)Lxx1.stp180-044-20(2,3)Lxx1.igs
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series180
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions44
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line); Panel Mount
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder Cup
FeaturesShielded
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)180-044-202L021
Related Links180-044, 180-044-202L021 Datasheet, NorComp Distributor
180-044-202L021 Details Description
Related parts for 180-044-202L021
IC MPU/RESET CIRC 4.38V SC70-3 datasheet.pdf
OSC XO 132.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
F6 QUIET SLEEVING 1 1/4" BLK 75' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 237 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 104VC P600 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 16COND 20AWG BLU 500' datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf