NorComp 180-062-202L011
180-062-202L011 picture photo
Mfg. Part Number
180-062-202L011
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
180-062-202L011.pdf
Availability of 180-062-202L011
QUANTITY
180-062-202L011 Order Process
Ship out your order
Specifications of 180-062-202L011
Internal Part NumberEIS-180-062-202L011
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents180-062-202L011 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model180-062-20(2,3)Lxx1.pdf180-062-20(2,3)Lxx1.stp180-062-20(2,3)Lxx1.igs
Standard Package30
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series180
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions62
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line); Panel Mount
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder Cup
FeaturesShielded
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)180-062-202L011
Related Links180-062, 180-062-202L011 Datasheet, NorComp Distributor
180-062-202L011 Details Description
Related parts for 180-062-202L011
OPTOISOLTR 5KV DARLINGTON 4-DIP datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16QSOP datasheet.pdf
PUMP ONLY TAKE-ALONG LOCK SS 2OZ datasheet.pdf
REPL SWITCH W/MARKINGS 2510ESD datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
TAPE DOUBLE COAT POLY 6"X5YD datasheet.pdf
POT 250K OHM 1/4W CARBON LOG datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
CONN HDR 33POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
FUSE 800MA 250/277V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf