NorComp 180-062-213R011
180-062-213R011 picture photo
Mfg. Part Number
180-062-213R011
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
180-062-213R011.pdf
Availability of 180-062-213R011
QUANTITY
180-062-213R011 Order Process
Ship out your order
Specifications of 180-062-213R011
Internal Part NumberEIS-180-062-213R011
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents180-062-213R011 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model180-062-213Rxx1.pdf180-062-213Rxx1.stp180-062-213Rxx1.igs
Standard Package30
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions62
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesShielded
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)180-062-213R011
Related Links180-062, 180-062-213R011 Datasheet, NorComp Distributor
180-062-213R011 Details Description
Related parts for 180-062-213R011
CONN COVER MALE INSERT HA SIZE 1 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 54POS DUAL TIN datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 170MA SOT-23 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 30AWG GRAY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
PAN-POST STANDOFF datasheet.pdf
RES CHAS MNT 158 OHM 1% 30W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 36VA THRU HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf