NorComp 180-078-113R001
180-078-113R001 picture photo
Mfg. Part Number
180-078-113R001
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 78 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
180-078-113R001.pdf
Availability of 180-078-113R001
QUANTITY
180-078-113R001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 180-078-113R001
Internal Part NumberEIS-180-078-113R001
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents180-078-113R001 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model180-078-113Rxx1.pdf180-078-113Rxx1.stp180-078-113Rxx1.igs
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series180
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions78
Number of Rows4
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)180-078-113R001
Related Links180-078, 180-078-113R001 Datasheet, NorComp Distributor
180-078-113R001 Details Description
Related parts for 180-078-113R001
IC VOLT DETECT 2.4V INV CMOS SMD datasheet.pdf
IDC CABLE - HKC10H/AE10M/X datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN RECEPT 60POS PLUG datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE SKT datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
70 MODII HORZ DR CE 100CL/145 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf