NorComp 180-078-173L000
180-078-173L000 picture photo
Mfg. Part Number
180-078-173L000
Manufacturer
Product Category
D-Sub, D-Shaped Connectors - Housings
Brief Description
CONN DB78 MALE HD CRIMP NICKEL
Datasheet Download
180-078-173L000.pdf
Availability of 180-078-173L000
QUANTITY
180-078-173L000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 180-078-173L000
Internal Part NumberEIS-180-078-173L000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents180-078-173L000 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model180-078-173.pdf180-078-17(2,3)L000.stp180-078-17(2,3)L000.igs
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub, D-Shaped Connectors - Housings
Series180
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions78
Number of Rows4
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Shell Finish Thickness-
NoteContacts Not Provided
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Mating Cycles-
Dielectric Material-
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)180-078-173L000
Related Links180-078, 180-078-173L000 Datasheet, NorComp Distributor
180-078-173L000 Details Description
Related parts for 180-078-173L000
RES SMD 4.99K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 1.95A 480 MOHM datasheet.pdf
RES 402 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 12PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf