NorComp 180-078-202L021
180-078-202L021 picture photo
Mfg. Part Number
180-078-202L021
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
180-078-202L021.pdf
Availability of 180-078-202L021
QUANTITY
180-078-202L021 Order Process
Ship out your order
Specifications of 180-078-202L021
Internal Part NumberEIS-180-078-202L021
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents180-078-202L021 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model180-078-20(2,3)Lxx1.pdf180-078-20(2,3)Lxx1.stp180-078-20(2,3)Lxx1.igs
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series180
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line); Panel Mount
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder Cup
FeaturesShielded
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)180-078-202L021
Related Links180-078, 180-078-202L021 Datasheet, NorComp Distributor
180-078-202L021 Details Description
Related parts for 180-078-202L021
CONN RCPT QSFP+ 38POS SMT R/A datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.2K OHM 5% 80W datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
OSC MEMS 12.50MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 988 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 110 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 76.8 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC AMOLED DISPLAY TRPL 16WQFN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 76.8MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CABLE ASSY U.FL/U.FL 150MM 1MM B datasheet.pdf
IC REG BUCK BST ADJ 1.5A 16MSOP datasheet.pdf