NorComp 180-M15-103L021
180-M15-103L021 picture photo
Mfg. Part Number
180-M15-103L021
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
180-M15-103L021.pdf
Availability of 180-M15-103L021
QUANTITY
180-M15-103L021 Order Process
Ship out your order
Specifications of 180-M15-103L021
Internal Part NumberEIS-180-M15-103L021
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesD-Sub Connectors
Featured ProductHigh Density Screw Machined D-Sub Connectors
M-SERIES D-Sub Connectors
3D Model180-M15-103.pdf180-M15-103.stp180-M15-103.igs
Standard Package90
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series180-M, M Series
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout1 (DE, E) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line); Panel Mount
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder Cup
FeaturesGrounding Indents, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)180-M15-103L021
Related Links180-M15, 180-M15-103L021 Datasheet, NorComp Distributor
180-M15-103L021 Details Description
Related parts for 180-M15-103L021
MAGNET USE W/10-68 A/T .24" SQ datasheet.pdf
IC PLD 10MC 25NS 24DIP datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 120MA 9.68 OHM datasheet.pdf
PLC SPLITTER 1X2 S-GRADE 1M datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IMPACT 4X10 85OHM OPEN 37MM MEZZ datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf