NorComp 180-M26-203L011
180-M26-203L011 picture photo
Mfg. Part Number
180-M26-203L011
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
180-M26-203L011.pdf
Availability of 180-M26-203L011
QUANTITY
180-M26-203L011 Order Process
Ship out your order
Specifications of 180-M26-203L011
Internal Part NumberEIS-180-M26-203L011
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesD-Sub Connectors
Featured ProductHigh Density Screw Machined D-Sub Connectors
M-SERIES D-Sub Connectors
3D Model180-M26-203.pdf180-M26-203.stp180-M26-203.igs
Standard Package70
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series180-M, M Series
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line); Panel Mount
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder Cup
FeaturesShielded
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)180-M26-203L011
Related Links180-M26, 180-M26-203L011 Datasheet, NorComp Distributor
180-M26-203L011 Details Description
Related parts for 180-M26-203L011
HEATSINK DC DC 1/4 BRICK VERT datasheet.pdf
IC MPU M680X0 10MHZ 64QFP datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND WHITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR OPTO REFL CHASSIS MOUNT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP 10POS SMD 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS INLINE SKT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 25A datasheet.pdf