NorComp 180-M44-103L001
180-M44-103L001 picture photo
Mfg. Part Number
180-M44-103L001
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
180-M44-103L001.pdf
Availability of 180-M44-103L001
QUANTITY
180-M44-103L001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 180-M44-103L001
Internal Part NumberEIS-180-M44-103L001
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesD-Sub Connectors
Featured ProductHigh Density Screw Machined D-Sub Connectors
M-SERIES D-Sub Connectors
3D Model180-M44-103.pdf180-M44-103.stp180-M44-103.igs
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series180-M, M Series
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions44
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
FeaturesGrounding Indents, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)180-M44-103L001
Related Links180-M44, 180-M44-103L001 Datasheet, NorComp Distributor
180-M44-103L001 Details Description
Related parts for 180-M44-103L001
CONN HEADER .100 SNGL STR 34POS datasheet.pdf
KNOB BLK GLOSS.925"DIA 6MM SHAFT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 6A SYNC 25MLP datasheet.pdf
HEADER 64POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 866 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZE24 M40 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf