NorComp 180-M62-113R011
180-M62-113R011 picture photo
Mfg. Part Number
180-M62-113R011
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 62 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
180-M62-113R011.pdf
Availability of 180-M62-113R011
QUANTITY
180-M62-113R011 Order Process
Ship out your order
Specifications of 180-M62-113R011
Internal Part NumberEIS-180-M62-113R011
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesD-Sub Connectors
Featured ProductHigh Density Screw Machined D-Sub Connectors
M-SERIES D-Sub Connectors
3D Model180-M62-113.pdf180-M62-113.stp180-M62-113.igs
Standard Package16
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series180-M, M Series
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions62
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)180-M62-113R011
Related Links180-M62, 180-M62-113R011 Datasheet, NorComp Distributor
180-M62-113R011 Details Description
Related parts for 180-M62-113R011
RES SMD 150K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 332K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS MALE CORD #26 datasheet.pdf
CONN HEADER 120POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 9-18VIN 09VOUT datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD CMOS 16TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 22 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
OSC MEMS 24MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf
TERM BLK 40A 600V 3CIRC RAIL MNT datasheet.pdf