NorComp 180-M62-113R911
180-M62-113R911 picture photo
Mfg. Part Number
180-M62-113R911
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 62 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
180-M62-113R911.pdf
Availability of 180-M62-113R911
QUANTITY
180-M62-113R911 Order Process
Ship out your order
Specifications of 180-M62-113R911
Internal Part NumberEIS-180-M62-113R911
M-SERIES D-Sub Connectors
3D Model180-M62-113.pdf180-M62-113.stp180-M62-113.igs
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug, Male Pins
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents, Shielded
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)180-M62-113R911
Related Links180-M62, 180-M62-113R911 Datasheet, NorComp Distributor
180-M62-113R911 Details Description
Related parts for 180-M62-113R911
RES SMD 16K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 1.1V SNT-4A datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS M10 4-20 MA datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 261 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 66POS SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 604 OHM 1% 30W datasheet.pdf
IGBT 600V 40A 167W TO247 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A datasheet.pdf