NorComp 180-M62-213R911
180-M62-213R911 picture photo
Mfg. Part Number
180-M62-213R911
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
180-M62-213R911.pdf
Availability of 180-M62-213R911
QUANTITY
180-M62-213R911 Order Process
Ship out your order
Specifications of 180-M62-213R911
Internal Part NumberEIS-180-M62-213R911
M-SERIES D-Sub Connectors
3D Model180-M62-213.pdf180-M62-213.stp180-M62-213.igs
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Shielded
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)180-M62-213R911
Related Links180-M62, 180-M62-213R911 Datasheet, NorComp Distributor
180-M62-213R911 Details Description
Related parts for 180-M62-213R911
RES SMD 511K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
INPUT MODULE DC 16MA 15VDC datasheet.pdf
RES SMD 523K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRIMMER 2M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf