Aven 18065ACU
18065ACU picture photo
Mfg. Part Number
18065ACU
Manufacturer
Product Category
Tweezers
Brief Description
TWEEZER POINT ULTRA FINE 4.53"
Datasheet Download
18065ACU.pdf
Availability of 18065ACU
QUANTITY
18065ACU Order Process
Ship out your order
Specifications of 18065ACU
Internal Part NumberEIS-18065ACU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Tools
FamilyTweezers
SeriesAccu-Tek
FeaturesAcid Resistant, Anti-Magnetic
Tip - StylePointed
Tip - TypeUltra Fine
Tip - ShapeAngled
Length - Overall4.53" (115.0mm)
Pattern Number5A
MaterialStainless Steel
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)18065ACU
Related Links1806, 18065ACU Datasheet, Aven Distributor
18065ACU Details Description
Related parts for 18065ACU
RES SMD 71.5 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
IC DESERIALIZER LVDS 48-TQFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CONN SOCKET 20POS .050" STR datasheet.pdf
CONN HSG JAM NUT RCPT 15POS datasheet.pdf
RES 20 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM 11.7VC SMCJ datasheet.pdf
Connector Socket 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 820 OHM 16SOIC datasheet.pdf