AVX Corporation 18081A511JAT2A
18081A511JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
18081A511JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 510PF 100V NP0 1808
Datasheet Download
18081A511JAT2A.pdf
Availability of 18081A511JAT2A
QUANTITY
18081A511JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 18081A511JAT2A
Internal Part NumberEIS-18081A511JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance510pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)18081A511JAT2A
Related Links18081A5, 18081A511JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
18081A511JAT2A Details Description
Related parts for 18081A511JAT2A
RES SMD 8.2K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 48 POS .276 SMD datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC SMB datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
SL-SMT 5.08/02/270GL 1.5 BK BX datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 470MA 1.77 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
MICRO 51 P 36" RBW JACKS datasheet.pdf