AVX Corporation 18081A911JAT2A
18081A911JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
18081A911JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 910PF 100V NP0 1808
Datasheet Download
18081A911JAT2A.pdf
Availability of 18081A911JAT2A
QUANTITY
18081A911JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 18081A911JAT2A
Internal Part NumberEIS-18081A911JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance910pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)18081A911JAT2A
Related Links18081A9, 18081A911JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
18081A911JAT2A Details Description
Related parts for 18081A911JAT2A
RES SMD 39 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX QUAD 2X1 16QSOP datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 48POS SNGL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI M20-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
KIT EVAL FOR 4308 RF DSA datasheet.pdf
LED 3MM QUAD CBI Y,Y,G,G datasheet.pdf
LIGHT PIPE BRIGHT SGL POS RA SMD datasheet.pdf
SW DR DPDT 10A MOM/PULLOUT 125V datasheet.pdf