AVX Corporation 18087A102JAT2A
18087A102JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
18087A102JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 500V NP0 1808
Datasheet Download
18087A102JAT2A.pdf
Availability of 18087A102JAT2A
QUANTITY
18087A102JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 18087A102JAT2A
Internal Part NumberEIS-18087A102JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)18087A102JAT2A
Related Links18087A1, 18087A102JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
18087A102JAT2A Details Description
Related parts for 18087A102JAT2A
CONTACT BATT SGL AAAA/AAA/N datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.3MHZ 14TSSOP datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 60A 100V datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/5W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
FERRITE BEAD 10 OHM 0201 datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf