AVX Corporation 18087A331GAT2A
18087A331GAT2A picture photo
Mfg. Part Number
18087A331GAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 330PF 500V NP0 1808
Datasheet Download
18087A331GAT2A.pdf
Availability of 18087A331GAT2A
QUANTITY
18087A331GAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 18087A331GAT2A
Internal Part NumberEIS-18087A331GAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)18087A331GAT2A
Related Links18087A3, 18087A331GAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
18087A331GAT2A Details Description
Related parts for 18087A331GAT2A
CONN RECEPT 26POS W/PINS SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS DL R/A PCB datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
HOLDER W/LED 3MM GREEN R/A SGL datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 8POS GOLD SMD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
IC CPLD 768MC 7.5NS 484FPBGA datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf