AVX Corporation 1808AA101JATME
1808AA101JATME picture photo
Mfg. Part Number
1808AA101JATME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 1KV NP0 1808
Datasheet Download
1808AA101JATME.pdf
Availability of 1808AA101JATME
QUANTITY
1808AA101JATME Order Process
Ship out your order
Specifications of 1808AA101JATME
Internal Part NumberEIS-1808AA101JATME
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1808AA101JATME
Related Links1808AA1, 1808AA101JATME Datasheet, AVX Corporation Distributor
1808AA101JATME Details Description
Related parts for 1808AA101JATME
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-QSOP datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 20MHZ 8SOIC datasheet.pdf
OSC MEMS 1.8432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 6.81 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 35 OHM 1% 12.5W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 159.375MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 160MHZ 6-CLCC datasheet.pdf