AVX Corporation 1808AA200JAT1A
1808AA200JAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1808AA200JAT1A
Brief Description
CAP CER 20PF 1KV NP0 1808
Datasheet Download
1808AA200JAT1A.pdf
Availability of 1808AA200JAT1A
QUANTITY
1808AA200JAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1808AA200JAT1A
Internal Part NumberEIS-1808AA200JAT1A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance20pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1808AA200JAT1A
Related Links1808AA2, 1808AA200JAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1808AA200JAT1A Details Description
Related parts for 1808AA200JAT1A
RES SMD 31.6 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CABLE HANGER BLACK POLY 3/8" datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS 1/8 NPT 5V MINI datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 4SMD datasheet.pdf
SOLID HANDI-CARD, TYHC#73 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
RES 232K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf