AVX Corporation 1808AA220JAT1A
1808AA220JAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1808AA220JAT1A
Brief Description
CAP CER 22PF 1KV NP0 1808
Datasheet Download
1808AA220JAT1A.pdf
Availability of 1808AA220JAT1A
QUANTITY
1808AA220JAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1808AA220JAT1A
Internal Part NumberEIS-1808AA220JAT1A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1808AA220JAT1A
Related Links1808AA2, 1808AA220JAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1808AA220JAT1A Details Description
Related parts for 1808AA220JAT1A
IDC CABLE - MDM60T/MC60G/MDM60T datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 1/4" datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 66.4VWM 118VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10M OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 10A 350VAC 125VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
OSC MEMS 66.667MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 255 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
0805 10K J62 B-3650 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100" datasheet.pdf