AVX Corporation 1808AA221JAT1A
1808AA221JAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1808AA221JAT1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 220PF 1KV NP0 1808
Datasheet Download
1808AA221JAT1A.pdf
Availability of 1808AA221JAT1A
QUANTITY
1808AA221JAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1808AA221JAT1A
Internal Part NumberEIS-1808AA221JAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1808AA221JAT1A
Related Links1808AA2, 1808AA221JAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1808AA221JAT1A Details Description
Related parts for 1808AA221JAT1A
RELAY TELECOM DPDT 2A 24V datasheet.pdf
CONN RECEPT METRIC 2MM 110PIN datasheet.pdf
CARDEDGE 26POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 360TEPBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH PUSH PULL 8SO datasheet.pdf
SLDSW 5A 0.5M RLR 70507529 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.15A 28V datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 2A 36V datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE PLSTC CS TERM 10A datasheet.pdf