AVX Corporation 1808AA621JAT1A
1808AA621JAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1808AA621JAT1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 620PF 1KV NP0 1808
Datasheet Download
1808AA621JAT1A.pdf
Availability of 1808AA621JAT1A
QUANTITY
1808AA621JAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1808AA621JAT1A
Internal Part NumberEIS-1808AA621JAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance620pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1808AA621JAT1A
Related Links1808AA6, 1808AA621JAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1808AA621JAT1A Details Description
Related parts for 1808AA621JAT1A
FIXED IND 15NH 650MA 130 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 51PF 100V NP0 1812 datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
IC BUFFER/LINEDVR 3ST XSON6 datasheet.pdf
IC PROXIMITY/AMBIENT SEN 8ODFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC 8051 MCU 8K FLASH 20QFN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 4POS GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 2POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156" datasheet.pdf
RES 309 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf