AVX Corporation 1808AC103KAT2A
1808AC103KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
1808AC103KAT2A
Brief Description
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1808
Datasheet Download
1808AC103KAT2A.pdf
Availability of 1808AC103KAT2A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1808AC103KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1808AC103KAT2A
Internal Part NumberEIS-1808AC103KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1808AC103KAT2A
Related Links1808AC1, 1808AC103KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1808AC103KAT2A Details Description
Related parts for 1808AC103KAT2A
RETAINER WIRE FOR TYPE P RACEWAY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125 EXTEND datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 5A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.6M OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 57 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC NVSRAM 48FBGA datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X32MM 24VDC datasheet.pdf