AVX Corporation 1808AC103MATBE
1808AC103MATBE picture photo
Mfg. Part Number
1808AC103MATBE
Brief Description
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1808
Datasheet Download
1808AC103MATBE.pdf
Availability of 1808AC103MATBE
QUANTITY
1808AC103MATBE Order Process
Ship out your order
Specifications of 1808AC103MATBE
Internal Part NumberEIS-1808AC103MATBE
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1808AC103MATBE
Related Links1808AC1, 1808AC103MATBE Datasheet, AVX Corporation Distributor
1808AC103MATBE Details Description
Related parts for 1808AC103MATBE
DIODE ARRAY GP 1200V 16A TO247 datasheet.pdf
IC GATE NOR 3CH 3-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS DUAL R/A GOLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 4.5-9VIN 05VOUT datasheet.pdf
BOX PLSTC OFF WHT 4.13"LX2.95"W datasheet.pdf
SHEET PLYMR RS 26.16MMX3.65M REC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 68K OHM 1206 datasheet.pdf
LSF-SMT 3.50/07/135 3.5 BK datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS T/H R/A datasheet.pdf