AVX Corporation 1808AC152KATME
1808AC152KATME picture photo
Mfg. Part Number
1808AC152KATME
Brief Description
CAP CER 1500PF 1KV X7R 1808
Datasheet Download
1808AC152KATME.pdf
Availability of 1808AC152KATME
QUANTITY
1808AC152KATME Order Process
Ship out your order
Specifications of 1808AC152KATME
Internal Part NumberEIS-1808AC152KATME
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1808AC152KATME
Related Links1808AC1, 1808AC152KATME Datasheet, AVX Corporation Distributor
1808AC152KATME Details Description
Related parts for 1808AC152KATME
CONN HEADER .100 DUAL STR 20POS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK PCB 5.0MM 6POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
E1 DIE FOR 19027-0019 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST-NO 20A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 4V 20% 2917 datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
CAP FILM 82NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf