AVX Corporation 1808AC153ZAT1A
1808AC153ZAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1808AC153ZAT1A
Brief Description
CAP CER 0.015UF 1KV X7R 1808
Datasheet Download
1808AC153ZAT1A.pdf
Availability of 1808AC153ZAT1A
QUANTITY
1808AC153ZAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1808AC153ZAT1A
Internal Part NumberEIS-1808AC153ZAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1808AC153ZAT1A
Related Links1808AC1, 1808AC153ZAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1808AC153ZAT1A Details Description
Related parts for 1808AC153ZAT1A
IC FPGA 773 I/O 1020FBGA datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER ANLG 5N 8.5-30V GR datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 177VC SMC datasheet.pdf
3+3 WAY M V 4.5MM TAIL W/JS datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 25V 2711 datasheet.pdf
MICRO 37C P 120" WHT FLOAT NI datasheet.pdf
CONN HEADR R/A LO-PRO 34POS GOLD datasheet.pdf