AVX Corporation 1808AC271KAT1A
1808AC271KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1808AC271KAT1A
Brief Description
CAP CER 270PF 1KV X7R 1808
Datasheet Download
1808AC271KAT1A.pdf
Availability of 1808AC271KAT1A
QUANTITY
1808AC271KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1808AC271KAT1A
Internal Part NumberEIS-1808AC271KAT1A
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1808AC271KAT1A
Related Links1808AC2, 1808AC271KAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1808AC271KAT1A Details Description
Related parts for 1808AC271KAT1A
IDC CABLE - MSC16K/MC16G/MCE16K datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 13.3K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 148.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
BS II datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 10W datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf