AVX Corporation 1808AC502MAT1A
1808AC502MAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1808AC502MAT1A
Brief Description
CAP CER 5000PF 1KV X7R 1808
Datasheet Download
1808AC502MAT1A.pdf
Availability of 1808AC502MAT1A
QUANTITY
1808AC502MAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1808AC502MAT1A
Internal Part NumberEIS-1808AC502MAT1A
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1808AC502MAT1A
Related Links1808AC5, 1808AC502MAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1808AC502MAT1A Details Description
Related parts for 1808AC502MAT1A
TRANS PREBIAS NPN 200MW SMT3 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 09VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES SMD 390K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
TOOLING datasheet.pdf
CAP POLY 47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 270 NF 5% 1400VDC RAD datasheet.pdf