AVX Corporation 1808AC502MAT9A
1808AC502MAT9A picture photo
Mfg. Part Number
1808AC502MAT9A
Brief Description
CAP CER 5000PF 1KV X7R 1808
Datasheet Download
1808AC502MAT9A.pdf
Availability of 1808AC502MAT9A
QUANTITY
1808AC502MAT9A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1808AC502MAT9A
Internal Part NumberEIS-1808AC502MAT9A
Standard Package500
Series-
PackagingBulk
Capacitance5000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1808AC502MAT9A
Related Links1808AC5, 1808AC502MAT9A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1808AC502MAT9A Details Description
Related parts for 1808AC502MAT9A
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN HDR 70POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
IC OSC VCXO 159.375MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES SMD 0.005 OHM 1% 2W J LEAD datasheet.pdf
XLAMP CXA1816 LED datasheet.pdf
1016 TB PLU PLU WF/SCREW datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf