AVX Corporation 1808CA200JAT1A
1808CA200JAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1808CA200JAT1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 20PF 630V NP0 1808
Datasheet Download
1808CA200JAT1A.pdf
Availability of 1808CA200JAT1A
QUANTITY
1808CA200JAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1808CA200JAT1A
Internal Part NumberEIS-1808CA200JAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance20pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1808CA200JAT1A
Related Links1808CA2, 1808CA200JAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1808CA200JAT1A Details Description
Related parts for 1808CA200JAT1A
CONN HEADER 23POS.100 SGL datasheet.pdf
BERG IK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
RES 10.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC VCXO 212.50MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
HD-I 5SMPR050F120O BENCH datasheet.pdf
CTV 55C 55#22D PIN J/N RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf