AVX Corporation 1808CA470MAT1A
1808CA470MAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1808CA470MAT1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 47PF 630V NP0 1808
Datasheet Download
1808CA470MAT1A.pdf
Availability of 1808CA470MAT1A
QUANTITY
1808CA470MAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1808CA470MAT1A
Internal Part NumberEIS-1808CA470MAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1808CA470MAT1A
Related Links1808CA4, 1808CA470MAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1808CA470MAT1A Details Description
Related parts for 1808CA470MAT1A
FIXED IND 18NH 250MA 1.5 OHM SMD datasheet.pdf
RES 499 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC-DC 12V IN 5V OUT @8A datasheet.pdf
RECEIVER FM HYBRID datasheet.pdf
CONN STRAIN RLF 64POS FOR GX4E datasheet.pdf
IC FPGA 57 I/O 100PQFP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDTX2 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 24VOUT 25W datasheet.pdf
RES SMD 17.4K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
68UF 350V 16X31,5 datasheet.pdf