AVX Corporation 1808CA561JBT9A
1808CA561JBT9A picture photo
Mfg. Part Number
1808CA561JBT9A
Brief Description
CAP CER 560PF 630V NP0 1808
Datasheet Download
1808CA561JBT9A.pdf
Availability of 1808CA561JBT9A
QUANTITY
1808CA561JBT9A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1808CA561JBT9A
Internal Part NumberEIS-1808CA561JBT9A
Standard Package500
Series-
PackagingBulk
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1808CA561JBT9A
Related Links1808CA5, 1808CA561JBT9A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1808CA561JBT9A Details Description
Related parts for 1808CA561JBT9A
CONN HEADER .100 SINGL R/A 13POS datasheet.pdf
Connector Header, Bottom Entry 40 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
BERGSTIK II SR RIGHT ANGLE datasheet.pdf
QUICKIE* HEADER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB6 M25 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 500MW DO35 datasheet.pdf