AVX Corporation 1808CC153ZAT1A
1808CC153ZAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1808CC153ZAT1A
Brief Description
CAP CER 0.015UF 630V X7R 1808
Datasheet Download
1808CC153ZAT1A.pdf
Availability of 1808CC153ZAT1A
QUANTITY
1808CC153ZAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1808CC153ZAT1A
Internal Part NumberEIS-1808CC153ZAT1A
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1808CC153ZAT1A
Related Links1808CC1, 1808CC153ZAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1808CC153ZAT1A Details Description
Related parts for 1808CC153ZAT1A
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
MODULE PIP .55-1.8V 10A TH 10DIP datasheet.pdf
REFERENCE DESIGN T5744 433MHZ datasheet.pdf
IC PROG CLOCK GEN 8-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 6.3V 20% 1206 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DUAL BUFF 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER VERT GOLD 36POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf