AVX Corporation 1808CC182KAT1A
1808CC182KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1808CC182KAT1A
Brief Description
CAP CER 1800PF 630V X7R 1808
Datasheet Download
1808CC182KAT1A.pdf
Availability of 1808CC182KAT1A
QUANTITY
1808CC182KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1808CC182KAT1A
Internal Part NumberEIS-1808CC182KAT1A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1800pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1808CC182KAT1A
Related Links1808CC1, 1808CC182KAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1808CC182KAT1A Details Description
Related parts for 1808CC182KAT1A
RES SMD 750K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 10A TO220-2 datasheet.pdf
RES SMD 3.83M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 710KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN BOOT RCPT FLG .250 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
LED RED CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
NOTCH BLADE AM63195F206 datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 35W 5% TO220 datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS T/H datasheet.pdf
DC/DC CONV 3.3V +/-12V 30W UFRM datasheet.pdf