AVX Corporation 1808CC393KAT1A
1808CC393KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1808CC393KAT1A
Brief Description
CAP CER 0.039UF 630V X7R 1808
Datasheet Download
1808CC393KAT1A.pdf
Availability of 1808CC393KAT1A
QUANTITY
1808CC393KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1808CC393KAT1A
Internal Part NumberEIS-1808CC393KAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Capacitors
Component Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.039µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1808CC393KAT1A
Related Links1808CC3, 1808CC393KAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1808CC393KAT1A Details Description
Related parts for 1808CC393KAT1A
FLEX CABLE - AFF02A/AF02/AFF02A datasheet.pdf
BERGSTIK II SR STRAIGHT RET datasheet.pdf
RES SMD 12.7 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC AMP/DRIVER DIFF 8-MSOP datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 4.38"L X 3.25"W datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS IDC STR SMD TIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 390 OHM 5% 800W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CAP CER 6PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf